System do rezerwacji sal konferencyjnych w biurze.

Ewolucja pracy hybrydowej: czy firmy nadążają za oczekiwaniami pracowników?

Praca hybrydowa staje się powoli kluczowym oczekiwaniem ze strony przyszłego pracownika, w sytuacji zmiany pracodawcy. Co ciekawe pomimo, że wg różnych badań od 60 do nawet 80% pracowników wprost deklaruje chęć pracy hybrydowej, wg badania firmy CISCO  tylko 19% firm w Polsce jest gotowa do pracy hybrydowej.

Jako główne czynniki decydujące o możliwości wdrożenia modelu pracy hybrydowej w firmie, wymieniane są :

  • infrastruktura
  • bezpieczeństwo
  • narzędzia wspierające organizację pracy

Przy czym z perspektywy pracownika na pierwszym miejscu zdecydowanie wymieniane są narzędzia wspierające organizacje pracy. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że dotychczasowe aplikacje takie jak np. outlook ze swoimi funkcjami rezerwowania spotkań i zasobów za pomocą kalendarza, nie spełniają swojej funkcji wcale, lub powodują, że sprawdzenie dostępności biurka czy miejsca parkingowego staje się uciążliwe i mało przyjazne.  Nie bez znaczenia są też czynniki społeczne, takie jak towarzystwo przy przypadkowo zarezerwowanym  biurku, czy chociażby standard wyposażenia tego biurka.

Ogromnym zaskoczeniem przeprowadzanych badań zarówno w Polsce jak też na świecie, była informacja mówiąca że ponad 40% respondentów uważa, że dzięki pracy zdalnej poprawiła się ich sprawność fizyczna. A ponad 57% ankietowanych w Polsce zapewnia, że praca zdalna i hybrydowa powoduje, że ćwiczą częściej lub w ogóle podjęli aktywność fizyczną.

W dalszym ciągu jednak  prawie 70% badanych uważa, że ich firma nie ma wypracowanej  kultury i sposobu myślenia aby praca hybrydowa była rzeczywiście integracyjna.